Menu Zamknij

Atrakcje i odległości

Atrakcje turystyczne  w okolicy Krynicy Morskiej

 

LATARNIA MORSKA W KRYNICY MORSKIEJ

Latarnia morska w Krynicy to jedyny taki obiekt na Mierzei Wiślanej o wysokości 26,50m Jest to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w Krynicy Morskiej. Z latarnii roztacza się przepiękny widok na Mierzeję Wiślaną, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz Frombork.

 

PIASKI – granica państwa – 12 KM

W miejscowości Piaski znajduje się granica NATO oraz Unii Europejskiej. 

 

MUZEUM STUTTHOF – 12 KM

Niemiecki nazistowski Obóz koncentracyjny Stutthof funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945. Na terenie obozu znajdują się baraki mieszkalne więźniów, komora gazowa, krematorium, ogrodzenie z drutu kolczastego wraz z wieżami strażniczymi. Był najstarszym obozem koncentracyjnym na terenie Polski. Zginęło tu około 65 tysięcy ludzi z 28 krajów Europy. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Punkty widokowe:

„ Skarpa ” – ok. 9 km . Jest to popularne miejsce do podziwiania widoków na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Obszar ten jest znany z pięknych i unikalnych zarazem pejzaży,

„ Wielbłądzi Garb ” – ok. 40 min . Jest to najwyższa piaszczysta wydma (49 m n.p.m.) na Mierzei Wiślanej, z której także rozpościerają się widoki na Zalew Wiślany, Wysoczyznę Elbląską .

Rezerwaty przyrody :

Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej – ok. 0,8 km w kierunku drogi Przebrno-Krynica Morska. Utworzony w celu ochrony naturalnego drzewostanu ok. 200-letniego buka, oprócz buków rosną m.in. świerki pospolite, dęby szypułkowe, sosny zwyczajne, brzozy brodawkowate. Przy odrobinie szczęścia podczas leśnych przechadzek można zaobserwować daniele, lisy, dziki, jenoty i mnóstwo różnego ptactwa.

Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej – ok. 15 km. Jest to rezerwat ornitologiczny powołany w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej.  Rezerwat położont jest w Kątacg Rybackich.

Frombork – ok. 7,5 km w linni prostej od Krynicy Morskiej drogą wodną. Od końca XIII wieku był siedzibą kapituły warmińskiej. Znajduje się tu piękna katedra z muzeum Mikołaja Kopernika, planetarium, dzwonnica z której rozpościera się wspaniały widok na Zalew Wiślany. W sezonie co niedzielę w Katedrze Fromborskiej odbywa się koncert organowy.

 

 

Malbork – ok. 60 km , Znajduje się zespół zamkowy, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Corocznie w miesiącu lipcu odbywają się jedne z najsłynniejszych festiwali kultury średniowiecznej w Europie. Podczas uroczystości Malborska twierdza zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto, a wieczorami w miejsce widowiskowej bitwy, która na zawsze znalazła miejsce w historii.

Elbląg – ok. 64 km.  Starówka Elbląska z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek, to jest miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki, które powstają nawiązują do dawnego stylu. Na Starym Mieście znaleźć można wiele atrakcji turystycznych m.in. budowle gotyckie: katedra pw. Św. MikołajaCentrum Sztuki – Galeria ElBrama Targowa. Będąc w Elblągu warto odwiedzić także Muzeum w Elblągu i Bibliotekę Elbląską. Z Elbląga można wyruszyć w unikatowym szlakiem wodnym – Kanałem Elbląskim. Trasa rejsu przebiega na odcinku Kanału Elbląskiego pomiędzy Ostródą, a Miłomłynem. Podczas rejsu zachwyca sceneria Kanału  Elbląskiego, w większości stanowiącą sztuczną drogę wodną stworzoną przez człowieka. Odcinek Kanału Elbląskiego w okolicy Miłomłyna stanowi jego najstarszą część. To w tym miejscu w 1844r. rozpoczęto budowę Kanału. Sama śluza Miłomłyn stanowi punkt 0,00, od którego mierzy się kilometraż Kanału. Podczas rejsu przepływamy śluzą Miłomłyn i śluzą Zieloną – są to tzw. śluzy komorowe, pierwotnie o konstrukcji drewnianej, później zamienionej na betonową. Odcinek rejsu Ostróda – Miłomłyn jest częścią „Szlaku Papieskiego”. W latach 1957-1958 szlakiem tym pływał Karol Wojtyła wybrany w 1978r. papieżem Jan Paweł II. Na jego cześć na śluzie Miłomłyn został postawiony granitowy pomnik oraz posadzono dąb.

 

Gdańsk – ok. 74 km. Jest to jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Polsce. Składa się na nią dwóch historyczne dzielnice – Stare i Główne Miasto. Można tu zobaczyć wyjątkowo cenne zabytki z różnych okresów, nawiązujące do wielu stylów architektonicznych, tworzone przez stulecia przez artystów z całego świata. Nie można zapomnieć, że corocznie w okresie lipiec- sierpnień odbywa się Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Jarmark jest jednym z najważniejszych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i w Europie.

 

Odległości do Krynicy Morskiej z przykładowych miast w Polsce :

Elbląg  – 64km

Gdańsk –  74km

Olsztyn  – 167km

Warszawa – 340km

Białystok -394 km

Łódź –  400km

Poznań – 400km

Częstochowa – 509km

Lublin – 512km

Wrocław – 529km

Katowice – 581km

Kraków – 651km

Rzeszów  – 688km